Make Music Madison

2024 Listings: Friday, June 21st

100state
17 S Fairchild Floor 7 Capitol
10:30 AM - 11:30 AM
More Theremin!
43N
526 Caldy Place Midvale Heights
12:00 PM - 4:00 PM
Mark Surwillo
466 N Baldwin driveway
466 N. Baldwin St. Tenney-Lapham
4:00 PM - 5:15 PM
Wayne and Dale
6:00 PM - 6:45 PM
Becka's Fancy
513 Riverside Dr
513 Riverside Drive Marquette
 
5:00 PM - 6:00 PM
Dog and Pony Show
6:00 PM - 7:15 PM
The Grazers
9th Hole Ride-In Theater
826 Cabot Lane Midvale Heights
 
2:00 PM - 3:00 PM
Ryan Hartkopf
3:15 PM - 4:15 PM
Benjamin Scully
6:00 PM - 7:30 PM
Strong Arm Sally
8:00 PM - 9:00 PM
carisa
A House on Union St
2941 Union St Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
6:30 PM - 7:30 PM
Hospitality Suite
A Room of One's Own Bookstore
2717 Atwood Avenue Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
 
12:00 PM - 12:30 PM
Tavern Tuesday
12:30 PM - 1:00 PM
Nola talks to trees
1:00 PM - 1:45 PM
Luke McGovern
2:00 PM - 2:45 PM
Astral Arcade
3:00 PM - 3:45 PM
carisa
4:00 PM - 4:45 PM
Music of Quebec
5:30 PM - 6:00 PM
Isaac Arms
AC Marriott Downtown Madison
One North Webster St. Madison WI Capitol
4:00 PM - 6:00 PM
Madison Classical Guitar Society (MCGS)
7:00 PM - 8:00 PM
Hannah Michelle
Agrace Adult Day Center
1702 W Beltline Highway Burr Oaks
9:00 AM - 10:00 AM
Ava Lloyd
12:00 PM - 1:00 PM
On the Fence
Arbor Hills Park
3109 Pelham Rd. Arbor Hills
5:00 PM - 5:30 PM
Chuck Friedrichs
5:30 PM - 7:00 PM
Mood Family Band
Arboretum Cohousing
1137 Erin St. Greenbush
7:00 PM - 8:30 PM
Mad Sing Out with Promising Sky
Audio for the Arts
7 S Blair St Old Market Place
3:30 PM - 4:30 PM
Audio for the Arts Family Band
5:00 PM - 6:00 PM
M Shays
7:00 PM - 8:00 PM
The Earthlings
Augie's Tavern - Edgewater Hotel
1001 Wisconsin Place Mansion Hill
6:00 PM - 8:30 PM
Bernard Quipot
Barbara and Luciano's Garage
2314 E Dayton St Emerson East
5:30 PM - 6:30 PM
The New Kids
7:00 PM - 9:00 PM
The Paper Moons
Bayview
103 La Mariposa Lane Brittingham
12:15 PM - 1:00 PM
John Juan
1:15 PM - 2:15 PM
Lake Collective
2:30 PM - 3:30 PM
Max Neal
3:45 PM - 4:45 PM
Mad City Funk
5:00 PM - 6:00 PM
Zerxio Musica
Bernie's Beach
901 Gilson Street Madison, WI Bay Creek
12:30 PM - 9:00 PM
JJdDJ
Best Western Premier Park Hotel/The Post Restaurant & Bar
22 South Carroll Street Capitol
11:30 AM - 12:00 PM
Chente medina
12:00 PM - 1:15 PM
Zerxio Musica
1:15 PM - 5:00 PM
Idledaze Trio
5:30 PM - 6:15 PM
goodkitty
6:15 PM - 8:30 PM
Sweetheart Tripwire
Bierock
2911 N. Sherman Ave. Sherman
3:00 PM - 4:00 PM
Sea Monsters
4:30 PM - 5:30 PM
Drive-a-tron
6:00 PM - 7:00 PM
Thrash Pandas
7:30 PM - 9:00 PM
Mother Material
Bizness First Media & Production STAGE
829 W Washington Avenue Brittingham
 
10:00 AM - 11:45 AM
MAKA THA DJ
12:00 PM - 12:30 PM
No Boundaries Dance Team
12:45 PM - 1:00 PM
Larry Seidl
1:00 PM - 1:30 PM
RÆL The Artist
1:30 PM - 2:00 PM
Dude Da Definition (Dude Da Def.)
2:15 PM - 2:30 PM
All Money Bizness First Present
2:30 PM - 3:30 PM
DANCE OFF"S
3:30 PM - 4:15 PM
MeL_LoW
4:15 PM - 4:45 PM
NF_RG
4:45 PM - 5:15 PM
Lue Masters
7:15 PM - 8:00 PM
Xander Anim
8:45 PM - 9:00 PM
FAMILY SING
Blind Shot Social Club
177 S. Fair Oaks Avenue Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
 
12:00 PM - 1:00 PM
Wynded
1:30 PM - 2:30 PM
Northside Heat
3:00 PM - 4:15 PM
Steady JB
4:15 PM - 5:15 PM
Outside the Blues
5:30 PM - 6:30 PM
Juli Johnson
7:00 PM - 8:00 PM
Liar, Truther
8:30 PM - 9:00 PM
Tavern Tuesday
Boathouse Restaurant
1001 Wisconsin Pl. Capitol
5:00 PM - 6:30 PM
Autumn Rose
Bob and Nancy's Balcony
406 Clemons Avenue Marquette
5:00 PM - 6:00 PM
Slipjig
6:30 PM - 7:30 PM
Grupo Balança
8:00 PM - 9:00 PM
The Moonboot
Bonnie's Driveway
1430 Drake St. Vilas
11:30 AM - 12:00 PM
Mark Stransky
12:15 PM - 1:00 PM
Madison Scandi Band
1:30 PM - 2:30 PM
Scandinavian American Old Time Dance Music Ensemble
3:15 PM - 4:00 PM
Viol Consort
4:00 PM - 5:00 PM
On the Fence
5:00 PM - 6:00 PM
Dark of the Moon Contra-Band
Brittingham Boats
701 W Brittingham Pl Brittingham
4:00 PM - 4:30 PM
Anthony Garcia
Brothers Three Bar and Grill
614 N Fair Oaks Ave Darbo-Worthington
4:00 PM - 5:00 PM
Parting Blue
6:00 PM - 7:30 PM
Morning Metaphor
7:30 PM - 9:00 PM
Uncle JIM
Capitol Square - King Street Corner
10 S Pinckney Street Capitol
12:00 PM - 1:00 PM
The Placeholders
2:00 PM - 5:00 PM
Twilite jonez
5:30 PM - 5:45 PM
Anthony Garcia
6:30 PM - 6:45 PM
Wisconsin Youth Symphony Orchestra (WYSO)
7:00 PM - 8:00 PM
Charry Garcia
8:00 PM - 9:00 PM
Max Dyer
Cargo Coffee East
750 East Washington Ave Other
 
9:00 AM - 9:45 AM
Steev baker
10:00 AM - 10:45 AM
Sarah Michelle
11:00 AM - 11:45 AM
Mark Gruebel and Scott Hill
12:00 PM - 12:45 PM
Bernard Quipot
1:00 PM - 1:45 PM
Lynn Gillitzer
2:00 PM - 3:00 PM
Kate Carrigan Blackwell
3:00 PM - 3:45 PM
Nola talks to trees
Chocolate Shoppe -Monroe Street
2531 Monroe Street Monroe
5:00 PM - 5:45 PM
Suzuki Strings of Madison
Chocolate Shoppe Ice Cream on Atwood
2322 Atwood, Chocolate Shoppe Ice Cream Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
11:00 AM - 12:00 PM
Starr Grass Band
12:00 PM - 1:00 PM
Front Porch String Band
1:00 PM - 2:00 PM
Sweetheart Tripwire
2:00 PM - 3:00 PM
The Night Painters
3:00 PM - 4:00 PM
Zerxio Musica
4:00 PM - 5:00 PM
Eddy Birth
5:00 PM - 6:00 PM
Madison Japanses Taiko Group Beni Daiko
6:00 PM - 7:00 PM
Ian Shaw
7:00 PM - 7:45 PM
Chente medina
8:00 PM - 9:00 PM
Autumn Rose
Chris' Backyard
1962 East Main Street Marquette
3:00 PM - 4:30 PM
Madison Cello Ensemble
6:30 PM - 8:00 PM
Butterhawk
Chris's front yard on Yahara Place
1824 Yahara Place Marquette
 
10:15 AM - 11:00 AM
Kevin Mason
11:00 AM - 11:30 AM
Naomi Smith
11:30 AM - 12:15 PM
Sarah Fiske
12:15 PM - 1:15 PM
East High School Youth Stage
2:00 PM - 2:45 PM
Catfish Stephenson
2:45 PM - 3:15 PM
Dana Perry
3:15 PM - 4:00 PM
THE DRIFTLESS PLOWBOYS
4:00 PM - 4:30 PM
Brad Graham
4:30 PM - 5:15 PM
Christine Costanzo
6:30 PM - 7:00 PM
Randal Harrison Hoecherl
7:30 PM - 9:00 PM
Tani Diakite
Coonen Porch
934 O'Sheridan Bay Creek
2:45 PM - 4:00 PM
White Trash Blues
4:00 PM - 5:15 PM
Madison Red: the band that time forgot
Doc & Susie’s Backyard
1102 Mohican Pass Summit Woods
12:00 PM - 1:00 PM
People With Strings
1:00 PM - 2:00 PM
Chente medina
2:00 PM - 3:00 PM
Starr Grass Band
3:00 PM - 4:00 PM
Eric De Los Santos
4:00 PM - 5:00 PM
Christian Rickman
5:00 PM - 6:00 PM
Kaia Kalise
6:00 PM - 7:00 PM
Blame It On Cain
7:00 PM - 8:00 PM
6.4.Sunday
8:00 PM - 9:00 PM
The Farleys
Eastmorland Community Center
3565 Tulane Ave Eastmorland
 
5:00 PM - 6:00 PM
Acoustic Collective
6:00 PM - 7:00 PM
Becca Murray
Eat drink and be merry
208 Merry Street Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
5:00 PM - 9:00 PM
Open mic (many performers)
Engineering Hall Plaza
1415 Engineering Dr Regent
2:00 PM - 2:30 PM
Charry Garcia
2:30 PM - 3:00 PM
Max Dyer
3:00 PM - 4:00 PM
Paul Theisen
4:00 PM - 4:30 PM
Matthew Srygler
FEED Kitchens
1219 N Sherman Ave Sherman
12:00 PM - 2:00 PM
Frankie Pobar Lay
2:00 PM - 3:00 PM
Erin Oakley
3:15 PM - 4:00 PM
Christian RB Hansen (DBA GrooveChampion)
4:00 PM - 5:00 PM
Andy's Warlock
Farleys House of Pianos/Metcalfe's HIlldale Market
726 N. Midvale Blvd. Hill Farms
1:00 PM - 2:30 PM
Madison Cello Ensemble
5:00 PM - 5:45 PM
Mark Stransky
Felton Place Tiki Bar
4337 Felton Place Sunset Village
4:30 PM - 6:00 PM
Robinsons
First Congregational UCC
1609 University Ave Regent
12:15 PM - 1:15 PM
Molly Mitchell
Fontana Sports
216 North Henry Street State Langdon
11:30 AM - 1:00 PM
Ice Cream Truck
4:00 PM - 4:15 PM
Larry Seidl
Forage Kitchen - State Street
665 State Street State Langdon
2:00 PM - 3:00 PM
On the Fence
5:00 PM - 6:00 PM
Old Gray Cats
6:30 PM - 7:15 PM
Chromatix A Cappella Group
Frances Street Plaza
600 State St. Capitol
12:00 PM - 12:45 PM
Ding Dong Ditch
1:30 PM - 2:30 PM
Greg Radix
2:45 PM - 3:30 PM
Fruity Gut Oracle
4:00 PM - 4:30 PM
Pigeon Grid
5:00 PM - 5:45 PM
Flamenco (not Flamingo!) w/ Tania Tandias Dance & Peter Baime Guitar
6:00 PM - 7:00 PM
Angela Puerta
Fromagination
12 South Carroll Street Capitol
10:00 AM - 11:00 AM
Stephen Frances
11:00 AM - 12:00 PM
Tapestry
2:00 PM - 3:00 PM
The Stop and Listen
3:00 PM - 4:00 PM
J.Clark
4:00 PM - 5:00 PM
Brass Knuckles
5:00 PM - 6:00 PM
Chromatix A Cappella Group
Garver Feed Mill
3241 Garver Green Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
8:45 AM - 9:30 AM
Mrs. C. and her ukes
10:00 AM - 11:00 AM
Madison Classical Guitar Society (MCGS)
12:30 PM - 1:30 PM
Hannah Michelle
1:45 PM - 2:30 PM
Glenn Widdicombe
2:45 PM - 3:15 PM
The Racing Pulses
3:45 PM - 4:15 PM
Big Larko
4:30 PM - 5:00 PM
Earmuffs For Strangers
Geneva Campus Church
401 North Blackhawk Ave. Sunset Village
4:00 PM - 8:00 PM
Various
Giant Jones Brewing
931 E Main St., Suite 9 Marquette
4:00 PM - 5:00 PM
The Stop and Listen
5:00 PM - 6:00 PM
Still Jaded After All These Years
6:00 PM - 7:00 PM
Steady JB
7:00 PM - 8:00 PM
Old Gray Cats
8:00 PM - 8:45 PM
Flannel and Rust
Glenwood Moravian Community Church
725 Gilmore Street Dudgeon Monroe
 
2:00 PM - 2:45 PM
Bob and Randy
3:00 PM - 3:45 PM
Madison Classical Guitar Society (MCGS)
4:00 PM - 4:45 PM
Brian Koenig
5:00 PM - 5:45 PM
Just Bach Concerts
6:00 PM - 7:00 PM
Bone Appetit
7:00 PM - 8:00 PM
Glenwood Moravian Trombone Choir
Goodman Community Center Ironworks Building
149 Waubesa St Schenk Atwood Starkweather Yahara (SASY)
11:30 AM - 12:15 PM
MT and The Don't Bees
12:30 PM - 1:15 PM
Kaia Kalise
1:30 PM - 2:30 PM
Mark Gruebel and Scott Hill
3:00 PM - 4:00 PM
The Big Squeezey
4:15 PM - 5:30 PM
Ryan Hartkopf
5:45 PM - 6:30 PM
Eli Gray
6:45 PM - 7:30 PM
Bret Hagemayer & Friends
Hallie's Grass
1331 Jenifer St Marquette
3:00 PM - 3:30 PM
Naomi Smith
4:00 PM - 5:00 PM
Jenny Quisler
5:30 PM - 7:00 PM
Mitch Lundquist